Bebe-strumf
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaBebe-strumfUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 ingrijirea parului

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyJoi Iun 10, 2010 7:24 pm

In sezonul estival, parul este mult mai sensibil decat in celelalte perioade ale anului. Si tocmai acum
, vara, vrei sa etalezi un par superb, stralucitor si mai ales sanatos.

Substanta care sta la baza sanatatii parului e proteina. Asa ca o ingrijire bazata pe aceasta va ajuta la rezolvarea majoritatii problemelor parului tau.

Razele soarelui ard foarte repede parul in aceasta perioada, cand puterea lui de incalzire e foarte mare. Astfel rezulta un par uscat, despicat, lipsit de volum.

De aceea la baza ingrijirii podoabei capilare va sta hidratarea.

Ea poate fi una interioara, prin consumarea de minim doi litri de apa zilnic, la care se pot adauga ceaiuri sau sucuri naturale.

In ceea ce priveste o hidratare exterioara, poti apela la masti de par pe baza de fructe si miere.

De exemplu iti poti prepara acasa o masca din banane sau avocado (un fruct), galbenus de ou, ulei de ricin (o lingura) sau ulei de masline (tot o lingura). Compozitia se mixeaza, se aplica pe parul curat. Dupa un timp de actiune de 20 de minute, se samponeaza si apoi se clateste bine.

In perioada
verii evita sa iti vopsesti parul, mai ales inainte de a merge la plaja. Nu faci decat sa contribui la uscarea si deteriorarea lui. Sarea si clorul din apa marii iti pot schimba culoarea vopselii. Daca totusi vrei neaparat sa te vopsesti, fa-o cu cel putin zece zile inainte de a merge in vacanta la mare.

Poate parea un sfat nepotrivit, dar ar fi bine pentru sanatatea parului tau sa il tii mai mult prins sau strans, pentru a evita o expunere prea mare la soare. Aceasta in special intre orele 10 si 15.00, cand soarele e foarte puternic.

Pentru a ajuta parul sa creasca frumos din interior, e bine sa iei suplimente de vitamine cum ar fi A sau D12. De asemenea incearca sa consumi alimente bogate in proteine, cum ar fi carne de pui, alune, lapte sau oua.

Pe plaja, nu uita ca si parul are nevoie de protectie SPF. Asa ca achizitioneaza produse care sa se potriveasca tipului tau de par si care sa aiba un grad de protectie ridicat, mai ales daca ai un pigment deschis.

Nu uita sa iti speli parul dupa fiecare zi petrecuta in apa. E bine ca sarurile si clorul sa fie indepartate in timp util pentru a nu avea timp sa afecteze firul de par.

Pentru a-ti proteja pielea capului, parul si organismul de insolatie, nu ezita sa porti o palarie de plaja sau o sapca de culoare deschisa. Un cap descoperit nu va face decat sa atraga toate efectele negative ale razelor solare.

Acestea fiind zise, bucura-te de vara, soare si plaja, etaland un par frumos si sanatos!
Sus In jos
andreeabacau
Graviduta
Graviduta



Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 35
Localizare : bacau

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Iun 12, 2010 11:54 am

alt punct sensibil,imi cade parul destul de mult si am incercat destule dar tot degeaba Sad
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Iun 12, 2010 11:58 am

te ai facut si masca din ulei de masile si nuci verzi?
Sus In jos
andreeabacau
Graviduta
Graviduta



Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 35
Localizare : bacau

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Iun 12, 2010 12:06 pm

doar din ulei de masline,cu nuci verzi nu am incercat
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Iun 26, 2010 2:59 pm

sa incerci Very Happy
Sus In jos
andreeabacau
Graviduta
Graviduta



Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 35
Localizare : bacau

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Iun 26, 2010 10:27 pm

am sa incerc si varianta asta
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyLun Iun 28, 2010 7:12 am

iincercam cam tot ce putem
Sus In jos
anuta22
Mami scolar
Mami scolar
anuta22


Zodiac : Gemeni Mesaje : 1889
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 37
Localizare : onesti/bacau

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyLun Iun 28, 2010 9:28 am

eu pentrui par folosesc sapon 2 in 1 de la Acvon antimatreaza pentru ca ala imi prieste foarte bine,si o masca de par de la Kalos cu extract de placenta,care este foarte foarte buna.
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyDum Iul 04, 2010 6:51 am

super masca anuta o stiu si eu
Sus In jos
lica.irina
Mami scolar
Mami scolar



Mesaje : 1406
Data de inscriere : 28/05/2010

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyLun Iul 19, 2010 10:29 pm

a inceput sa-mi cada si mie parul destul de rau. ce sa fac? daca il mai tund si-o mai reveni?
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptySam Aug 07, 2010 6:34 pm

poate irina
Sus In jos
elena_florescu
Mami maricel
Mami maricel
elena_florescu


Zodiac : Leu Mesaje : 1053
Data de inscriere : 29/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Navodari,Constanta

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyDum Aug 08, 2010 2:29 am

mie mi-a dat doctorul sa iau pastile ... le facea reclama ...alerga cineva mulllt nu mai stiu cum le zice dar stiu ca mi-a zis sa iau 10 pastile (erau vitamine,minerale) si s-a cunoscut ca le-am luat ....imediat s-a remediat problema ...parca vitamax ,daa,vitamax se numeau ...
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyLun Aug 09, 2010 7:55 pm

super si nu te ai ingrasat de la ele?
Sus In jos
elena_florescu
Mami maricel
Mami maricel
elena_florescu


Zodiac : Leu Mesaje : 1053
Data de inscriere : 29/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Navodari,Constanta

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyJoi Aug 12, 2010 11:02 am

pai am luat doar 10 pastile!nu m-am ingrasat dar nu mi-a mai cazut parul ... chiar m-a vitaminizat!!!
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras



Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 53
Localizare : bucuresti

ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului EmptyMar Aug 17, 2010 5:24 pm

doar 10 pastile elena?
Sus In jos
Continut sponsorizat





ingrijirea parului Empty
MesajSubiect: Re: ingrijirea parului   ingrijirea parului Empty

Sus In jos
 
ingrijirea parului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bebe-strumf :: Mamici cochete :: Look-
Mergi direct la: